link.png DZIEŃ PATRONA 2017← Powrót

DZIEŃ PATRONA 2017
Grudzień to dla wszystkich szczególny miesiąc. Dla nas jednak wyjątkowo, wszak na ten miesiąc przypada tak ważna dla Polaków rocznica wprowadzenia stanu wojennego, a nasza szkoła mieści się w pobliżu kopalni i nosi imię „Dziewięciu Górników z Wujka”. Dlatego też miniony tydzień upłynął nam pod znakiem historii.
Poniedziałkowy poranek powitał nas prezentacją prac,  zgromadzonych w ramach II Miejskiego Konkursu Plastycznego pt.:  „Historia najnowsza w oczach dziecka”. 13 grudnia poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w oficjalnych uroczystościach pod Pomnikiem – Krzyżem, a następnego dnia już cała szkoła obchodziła swoje święto, Dzień Patrona. Z samego rana odbył się u nas kolejny Miejski Konkurs Historyczny pt.:  „Moja ojczyzna, moje miasto w czasach PRL ”, natomiast w południe, podczas uroczystej gali ogłoszone zostały wyniki obu konkursów. Wspólnie z Panią Dyrektor Magdaleną Hofler, nagrody wręczał Pan Robert Ciupa, Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, będącego współorganizatorem konkursów, które uzyskały Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Katowice. Oba konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Dzięki temu gościliśmy przedstawicieli z aż dwudziestu katowickich szkół. Przybyli do nas także goście ze  Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek  oraz  Proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża  Św. - Ksiądz Ireneusz Tatura.  Fundatorami nagród dla laureatów obu konkursów byli:  Śląskie Centrum Wolności  i Solidarności, Parafia p.w.  Podwyższenia Krzyża  Św. , Poczta  Polska oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Katowice.
Następnie przyszedł czas na część artystyczną. I tu młodzi aktorzy starali się wczuć w sytuację swoich dziadków, pradziadków i w „żywych obrazach historycznych” odtworzyli najważniejsze wydarzenia z naszych powojennych dziejów. Nad przygotowaniem przedstawienia czuwali nauczyciele: Pani Magdalena Mamoń oraz Pani Ewa Kośmider i Pan Wojciech Sawicki.
W sobotę 16 grudnia, kiedy to oczy całej Polski zwrócone były w stronę Katowic i trwały państwowe uroczystości obchodów 36. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek, uczniowie naszej  szkoły wraz z Pania Agnieszką Kłósek  byli  obecni  podczas Biegu 9 Górników. Braliśmy  udział we mszy św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. oraz uroczystościach pod Krzyżem – Pomnikiem. Nauczyciel naszej szkoły Pani Ewa Czapla opowiadała o Szkole Podstawowej nr 5, podczas programu telewizyjnego realizowanego w ŚCWiS przez TVP Katowice.
Trud włożony w realizację wszystkich tych przedsięwzięć się opłacał, wszak budować swoją przyszłość można jedynie wtedy, gdy pamięta się o przeszłości. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom naszej szkoły za trud i zaangażowanie w organizację Dnia Patrona. Zachęcamy do obejrzenia spektaklu Teatru Telawizji pt.: „Wujek.81 czarna ballada” w reżyserii naszego absolwenta, dyrektora Teatru Śląskiego Pana Roberta Talarczyka, który zostanie wyemitowany 18 grudnia o godz. 20.25 na antenie TVP1 i TVP3 Katowice.
Zdjęcia:
13 grudnia 2017 – Rocznica wprowadzenia stanu wojennego
https://drive.google.com/drive/folders/11ibpbAgx8t3byCMhKa-TImPAIdzx8N30?usp=sharing
14 grudnia 2017 – Dzień Patrona
https://drive.google.com/drive/folders/16qAH3Xj7u5nPxDJf1Fw3gPwXSXkP51c6?usp=sharing
14 grudnia 2017 – konkursy miejskie
- prace  konkursu plastycznego

https://drive.google.com/drive/folders/16HUz1dpkhrs-8noSj8y8JBExnA1kjj8U?usp=sharing
- konkurs historyczny, wizyta uczestników konkursu w ŚCWiS
https://drive.google.com/drive/folders/15Vy0IlF1TqsVlgo2ChKZ2CuKfF-JzORk?usp=sharing
16 grudnia  2017 – Bieg 9 Górników
https://drive.google.com/drive/folders/18dzWPrelWr-UIw5GiwhvRxQCbFpjXSV6?usp=sharing
16 grudnia 2017 –wywiad w TV Katowice
http://katowice.tvp.pl/35227727/16122017

16 grudnia 2017 – wieczorne uroczystości pod Krzyżem Pamięci Poległych Górników
https://drive.google.com/drive/folders/17rhKkvTYEbGaGNG879DyJtjcFzjIyXdE?usp=sharing