link.png KLASY IV- VIII NA LEKCJI W MULTIKINIE← Powrót

UCZNIOWIE KLAS IV- VIII NA LEKCJI W MULTIKINIE
17 i 18 października 2018 r. uczniowie klas IV–VIII pod opieką wychowawców i nauczycieli udali się do Multikina w Galerii Katowickiej, aby wziąć udział w „Lekcji w kinie” pt. „Co na ekranie z książki zostanie? O ekranizacjach i adaptacjach filmowych” realizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina.
Podczas zajęć uczniowie poznali różnice między ekranizacją a adaptacją, dowiedzieli się, które z ich ulubionych filmów to adaptacje książek oraz jak wygląda praca nad adaptacją lektur szkolnych, w tym: nad scenariuszem i scenopisem. Odkryli, że inspiracją do stworzenia filmu i materiałem do ekranizacji są nie tylko dzieła literackie, ale także sztuki teatralne, komiksy, a nawet gry i klocki. Przekonali się, że dzieło literackie i filmowe to dwa odrębne dzieła sztuki i nie można filmem zastępować czytania książki.
 Uczniowie klas IV-VI zdobytą wiedzę mogli zweryfikować, oglądając najnowszą adaptację powieści Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” w reżyserii Johna Kenta Harrisona. Natomiast uczniowie klas VII - VIIIuczestniczyli w projekcji pięknego, mądrego i poruszającego filmu „Siedem minut po północy”.
Na lekcjach języka polskiego będzie można podyskutować o wrażeniach i o tym, co z książki zostało na ekranie.